Kannabinoidy

Kannabigerol (CBG)

CBG to kannabinoid pozbawiony właściwości psychoaktywnych. Obecny jest w niewielkich ilościach (zwykle mniej niż 1%) w większości szczepów konopi.

Rośliny konopi indyjskich produkują kwas kanabiginowy (CBGA), który jest prekursorem trzech głównych linii kannabinoidowych: kwasu tetrahydrokanabinolowego (THCA), kwasu kanabidiolowego (CBDA) i kwasu kanabenzoesowego (CBCA).

CBG-A jest chemicznym prekursorem THCA, CBDA i CBCA. Enzymy zawarte w konopiach przekształcają CBGA w THCA lub CBDA, które dekarboksylują się pod wpływem światła lub energii cieplnej w celu wytworzenia THC lub CBD.

Uzyskanie wyższej zawartości CBG w roślinie możliwe jest dziś dzięki eksperymentom z manipulacją genetyczną i krzyżowaniem roślin. Naukowcy otrzymują także wyższe poziomy CBG z młodych, pączkujących się roślin.

Receptory endokannabinoidowe obecne są w strukturze oka, dlatego CBG uznawane jest za skuteczne w leczeniu jaskry. Posiada ono właściwości pozwalające obniżyć ciśnienie śródgałkowe.

W eksperymentach na zwierzętach z udziałem myszy, CBG okazało się także skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego charakterystycznego dla choroby zapalnej jelit.

Kannabigerol rozszerza naczynia krwionośne oraz działa neuroprotekcyjnie. W ostatnim badaniu z roku 2015 wykazano, że CBG chroni neurony u myszy z chorobą Huntingtona, która charakteryzuje się zwyrodnieniem komórek nerwowych w mózgu.

CBG staje się coraz bardziej obiecującym rozwiązaniem dla osób walczących z nowotworami. Wykazano, że kannabigerol blokuje receptory pozwalające na rozwój komórek rakowych okrężnicy i odbytnicy u myszy.

Europejskie badania pokazują, że CBG jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym.

Naukowcom udało się w 2017 roku w wykazać, że preparat zawierający CBG, który pozbawiony został THC, okazał się skutecznym stymulatorem apetytu u szczurów. Otwiera się dzięki temu możliwość stosowania nie-psychotropowej opcji terapii kannabinoidowej.

W badaniu, w którym oceniano wpływ pięciu różnych kannabinoidów na skurcze pęcherza, CBG wykazało najlepsze wyniki związane z hamowaniem skurczów mięśni. W przyszłości może to pomóc w zapobieganiu zaburzeniom czynności pęcherza moczowego.

CBG stosowane jest także jako środek przeciwbólowy i antydepresyjny.

Naukowcy odkrywają coraz więcej zastosowań CBG oraz prowadzą nad nim coraz bardziej intensywne działania.

Koszyk

Kategorie produktów