Kannabinoidy

∆-9-Tetrahydrokannabinol (THC)      

Tetrahydrokannabinol to najbardziej najpopularniejszy i najlepiej poznany do tej pory kannabinoid znajdjący się w konopiach. Został on po raz pierwszy wyizolowany w 1964 r. przez chemika Raphael’a Mechoulam, dzięki czemu zintensyfikowano badania naukowych nad tym kannabinoidem.

Tetrahydrokannabinol wiąże się z receptorami kannabinoidowymi CB1 i CB2 znajdującymi się w organizmie człowieka, przede wszystkim w mózgu, wykazując dzięki temu właściwości psychoaktywne. W związku z tym, tetrahydrokannabinol jest w wielu krajach, także w Polsce – zakazany.

Odpowiednia dawka tetrahydrokannabinolu nie jest znana i uzależniona jest w znacznym stopniu od schorzenia, a także od organizmu każdego pacjenta. Podobnie jak w przypadku każdego kannabinoidu, warto rozpocząć dawkowanie od niskiego stężenia i stopniowo je zwiększać aż do uzyskania efektów.

Badania nad tetrahydrokannabinolem wykazały, że związek ten wspiera chemioterapię m.in. poprzez leczenie nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią. Stosowanie THC przynosi rozluźnienie i ulgę w bólu.

Niektóre badania wskazują, że THC może leczyć bóle neuropatyczne spowodowane uszkodzeniami nerwów, a także minimalizować konsekwencje zarażenia się wirusem HIV.

Nie tylko wyniki badań opublikowanych m.in. na łamach „Drug and Alcohol Dependence”, ale przede wszystkim osobiste historie pacjentów potwierdzają skuteczność tetrahydrokannabinolu w leczeniu objawów zespół stresu pourazowego (PTSD). Tetrahydrokannabinol pomaga osobom cierpiącym na PTSD w zmniejszeniu chronicznego stresu i lęku, łagodzi niezwykle realistyczne koszmary oraz wspiera leczenie bezsenności. Każdy pacjent jest jednak wyjątkowy, dlatego powinien zostać oceniony przez specjalistę, a sugerowana dawka będzie się różnić w zależności od organizmu. Konwencjonalne leczenie farmakologiczne PTSD polega najczęściej na zwiększeniu poziomu serotoniny w mózgu, jednak niektóre badania nie wykazują znaczących różnic pomiędzy grupą eksperymentalną a grupą placebo.

Lekarze pacjentów cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz badacze zauważyli wpływ tetrahydrokannabinoidu na znaczne łagodzenie objawów choroby oraz poprawę jakości życia pacjentów.

Konopie indyjskie i zawarty w nich tetrahydrokannabinol mogą okazać się skutecznym lekarstwem na ADHD, ponieważ dysfunkcja w układzie endokanabinoidowym organizmu może być podstawową przyczyną zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. THC znane jest z efektu rozluźnienia i spokoju, a także poprawy koncentracji, co okazuje się być idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na ADD i ADHD.

Tetrahydrokannabinol stosuje się w celu ratowania oraz poprawy jakości życia pacjentów. W dalszym ciągu prowadzone są badania nakowe nad medycznym zastosowaniem konopi, które stopniowo zatwierdzają kolejne państwa na świecie, także Polska.

Koszyk

Kategorie produktów